Domowy rosół, prawdziwy polski rosół, tradycyjny przepis na rosół, smaczny rosół, jak zrobić rosół, kury, wołowina, makaron

Prawdziwy, Polski Rosół Lucyny Ćwierczakiewiczowej

Poniżej prezentujemy oryginalny przepis na „Rosół lub bulion czysty” autorstwa Lucyny Ćwierczakiewiczowskiej, opublikowany w książce „365 obiadów za 5 złotych”  z roku 1871.

Przygotowanie

Rosół, bulion, a nawet każda zupa, do któréj wchodzi jakikolwiek kwas, powinna być gotowana w garnku glinianym polewanym. W rondlu gotuje się zbyt szybko i paruje za nadto, glina będąc złym przewodnikiem ciepła, utrzymuje Rosół w jednostajnym gotowaniu. W restauracjach nie obserwują tego, i dla tego też tam nigdy Rosół tak smacznym nie jest, jak domowy.

Chcąc mieć Rosół tęgi, trzeba liczyć ¾ funta mięsa na osobę; na lżejszy dość jest pół funta. Jeżeli mięso jest czyste nie płócząc go, nalać świeżą wodą, w każdym razie lepiéj miękką rzeczną, jak twardą, byle nie deszczową, i gotować na bardzo wolnym ogniu, ciągle szumując szumownicą. Gdy po godzinie blizko takiego gotowania, przestaną się pokazywać szumowiny, natenczas odstawić Rosół od ognia, zalać łyżką zimnéj wody, a tłustość zwana pozłotą oddzieli się natychmiast i pokaże na wierzchu, fusy zaś opadną na spód. Wtedy trzeba ową tłustość starannie zebrać, gdyż jest niestrawną, Rosół przez gęste sitko przecedzić, mięso wypłukać w świeżéj wodzie, garnek wymyć, i włożywszy napowrót mięso, zalać je przecedzonym rosołem i wstawić na ogień. Gdy się zagotuje posolić, włożyć włoszczyzny rozmaitéj, jako to: pietruszki w korzonkach, selerów pokrajanych w ćwiartki, porów, marchwi, bulwy, a nawet jedną cebulę w całości, z łupiną pierwéj na blasze lub pod blachą upieczoną, jeden lub dwa suszone grzybki i nieco kwiatu muszkatowego. Włoszczyznę kłaść trzeba w miarę ilości mięsa, i tak: na 5 funtów mięsa wystarcza 5 cienkich lub 3 grubych korzonków pietruszki, pół selera, 2 pory i 3 marchewki. Kalafiory i kapusta włoska dodają bardzo dobrego smaku: należy je spażyć i włożyć na godzinę przed wydaniem na stół.

Po odebraniu, Rosół powinien się jeszcze gotować 3 i pół do czterech godzin, nigdy więcéj, zawsze na wolnym ogniu; jeżeli gatunek mięsa jest miękki, trzy godziny wystarczają. Przed wydaniem na stół, odstawić Rosół na moment od ognia, żeby się sklarował, zebrać resztę pozłoty jaka się okaże, i przecedzić w wazę, w któréj pierwéj się kładą przygotowane do rosołu dodatki i nieco drobno usiekanéj zielonéj pietruszki. Pozłota czyli tłustość, używa się w kuchni do rozmaitego użytku.

Taki Rosół czysty, tęgi, podany w filiżankach, zastępuje bulion, używany przy śniadaniu, obiadach, a nawet kolacyach.

Składniki

 • 3/4 funta wołowiny tj. ok. 35 gram mięsa na osobę
 • 3 marchewki
 • 2 pory
 • cała pietruszka
 • pół selera
 • cebula
 • 2-3 suszone grzyby
 • kwiat muszkatowy
 • ćwierć kalafiora
 • kilka liści kapusty włoskiej
 • sól, pieprz

Oceń Rosół

i zostaw komentarz!

34
1

3 Comments

 1. Amberion z Amberionu pisze:

  0

  0

  Ten rosół wszedł w menu naszej domowej kuchni. Rzecz wybitna. Polecam książkę tej Pani, masa przepisów, ciekawy język. Gotowanie przez zabawę staropolszczyzną 🙂 Ja wielkim fanem, bardzo dużym zwolennikiem kuchni tej Pani zostałem dzięki tej pozycji 😉

 2. Jacek pisze:

  0

  0

  40 gram na osobę to lekka przesada, funt to dawnej od 04 do 0,5 kilograma, wiec wychodzi ok 0,35 kg na osobę

  • smaczek pisze:

   0

   0

   z ciekawości sprawdziłem w wiki – Funt warszawski = 2 grzywny = 32 łuty = 0,4052 kg …co by oznaczało że masz rację 😉